Pracovněprávní nároky: Když není práce, zaměstnavatel nařídí neplacené volno

Ostatní Pracovní doba Přestávka

Dobrý den, mám dotaz. Pracuji jako pokojská na HPP, práce.doba od 7-15.00, beru hodinovou mzdu. Donedávna nám nebyla odečítána půlhodinová přestávka, nově až nyní. Měsíčně přijdu asi o 10 h, je to tak správné?Na pracovišti jsme dvě pokojské, má právo nám zaměstnavatel nařídit aby jedna z nás zůstala doma, když je méně práce? Máme tedy tzv.neplacene volno, o to míň pak hodin za měsíc. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odečítat přestávku na jídlo od pracovní doby je běžný a možný postup, zaměstnavatel by však měl navýšit Vaši pracovní dobu tak, aby odpovídala jejímu sjednanému rozsahu (běžně 40 hod týdně). Zaměstnavatel také nemůže nařídit neplacené volno. Pokud pro Vás nemá práci, jedná se o překážku v práci na jeho straně, za kterou Vám náleží náhrada mzdy.