Bydlení: Koupě pozemku bez možnosti stavby

Pozemky

Dobrý den,s přítelkyní jsme si minulý rok koupili stavební pozemek v proluce mezi dvěma domy na stavbu RD.Pozemek jsme koupili bez věcných břemen, která nejsou zapsaná ani v katastru a v kupní smlouvě je uvedeno že pozemek není ničím zatížen.Na pozemku je dešťová kanalizace vedoucí přes celý pozemek přímo uprostřed a je to údajně odvodnění přilehlé pozemní komunikace.Z tohoto důvodu se zde nedá stavět.Prosím o radu jak se zachovat a co s tím.Děkuji s pozdravem Tuška.

Dobrý den,

dle rozsudku Nejvyššího soudu nejsou kanalizace a kanalizační přípojky součástí pozemku, ve kterém jsou umístěny; kanalizace a kanalizační přípojky jsou totiž na základě zákona o vodovodech a kanalizacích samostatnými předměty právních vztahů (nemovitostmi, které nepodléhají evidenci v katastru nemovitostí - § 5 odst. 1 zákona o vodovodech a kanalizacích). Tedy informace v katastru nemovitostí uvedena být nemusela.

Bohužel Vás touto zprávou jistě nepotěšíme, neboť Vaše možnosti jsou v tuto chvíli velmi omezené. Můžete se obrátit na příslušný obecní úřad s možností prodeje pozemku, který slouží veřejným účelům. Další možností by bylo ze strany státu svést dešťovou kanalizaci jinam.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení