Pracovněprávní nároky: Krácení dovolené z důvodu návštěvy lékaře

Krácení dovolené Pracovní neschopnost

Dobrý den, mám dotaz, jedna moje známá, která si nepřeje být jmenována, má problém v práci. Jelikož její zaměstnavatel jí odečítá dovolenou při pracovní neschopnosti. (návštěvě lékaře) Popřípadě si onu návštěvu u lékaře musí naddělat. Jde s tím něco dělat? Popřípadě na jaký státní orgán se obrátit? Děkuji. S pozdravem Kryštof Matůš

Vážený pane Matůši,

v případě, kdy zaměstnanci vzniká překážka v práci na straně zaměstnance pro vyšetření či ošetření, náleží zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu. Zaměstnanec je však povinen zaměstnavatele o překážce v práci a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného odkladu informovat. Pokud chcete jít veřejnoprávní cestou, tak kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů je oprávněn Státní úřad inspekce práce. Ten může vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků a ukládat pokuty.