Pracovněprávní nároky: Krácení renty

Renta

dobry den prosim jak je to s kracenim renty?je mi vyplacena c... p... ztrata na vydelku cca od roku 1996..pracovni uraz jsem utrpel v roce 1994.v roce 1999 firma zkrachovala a jsem od ledna 1999 v evidenci uchazecu o zamestnani. renta mi je vyplacena ale navysovani minimalni mzdy mi rentu krati rychleji nez narust valorizace.nekde jsem cetl ze by se mela renta od letosniho roku mela pocitat od minimalni mzdy nastupu na UP....tedy od roku 1999? dekuji za odpoved s pozdravem š.

Dobrý deň,

Renta sa počíta podľa § 271b ZP. Táto renta je vo výške rozdielu Vášho zárobku pred vznikom škody a zárobkom dosahovaným po pracovnom úraze.

V prípade, že ste vedený v evidencii uchádzačov o prácu, bude sa zárobok dosahovaný po pracovnom úraze rovnať minimálnej mzde platnej v deň prvého zaradenia do evidencie uchádzačov (ide konkrétne o § 271b odst. 3 ZP), u Vás teda pôjde o minimálnu mzdu z roku 1999.

Na vrátanie doteraz nevyplatenej renty však nárok mať nebudete.

S pozdravom,