Pracovněprávní nároky: Krátkodobá nemoc

Nemocenská

Dobrý den, dcera pracuje pravidelně dva dny a dva dny má volno. Trvalé bydliště má v Třinci, kvůli práci bydlí v Brně. Dva dny měla nevolnost, oznámila v práci, že se nedostaví. Třetí den šla k lékaři, ten ji vystavil pouze potvrzení, nemocenskou ji na dva dny samozřejmě nedá. Dcera potvrzení odevzdala v práci, tam ji však sdělili, že toto nemůžou uznat. Dovolenou si taky vybrat nemůže, ta se musí, podle zaměstnavatele, nahlásit vždy dopředu. Jak tedy teď má dcera postupovat, když má v práci chybějící dva dny. Děkuji

Dobrý den,

zaměstnavatel Vaší dcery musí uznat nepřítomnost ze zdravotních důvodů, zvláště doloží-li toto zaměstnanec zprávou od lékaře (či potvrzením, apod.). Vaše dcera má tedy právo požadovat uznání důvodu své nepřítomnosti. Na nemocenskou ani náhradu mzdy však Vaše dcera samozřejmě nárok nemá, jelikož pracovní neschopnost trvala pouhé dva dny.

S pozdravem

Vašenároky.cz