Pracovněprávní nároky: Kvalifikační dohoda

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, na základě doporučení zaměstnavatele jsem uzavřela kvalifikační dohodu a absolvovala vysokoškolské studium. Od nástupu (již 5 let) zde zastávám vedoucí místo. Pracuji ve státním sektoru (když jsem ještě neměla vysokoškolské vzdělání, byly mi ze mzdy strhávány roky praxe). Dnes jsem 1 rok po absolvování a ráda bych dala výpověď ze stávajícího hlavního pracovního poměru, z důvodu nespokojenosti s novým vedením kdy jsem v neustálém stresu. Dohoda mne však zavazuje k odpracování 5 let od ukončení studia nebo zaplacení penále za poskytované studijní volno. Je možné nějakým způsobem pracovní poměr ukončit bez finančních postihů. Studovala jsem 3 roky a do školy chodila téměř každou sobotu ve svém volném čase. Studijní volno jsem čerpala jen, když mi bylo povoleno na zkoušky a rozhodně ne v rozsahu, který stanovuje zákoník práce. V době sobotního studia mi náhrada mzdy nebyla poskytována. Může to být důvod k možnému vypořádání závazků z kvalifikační dohody? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud jste uzavřela se zaměstnavatelem v souvislosti se zvyšováním kvalifikace kvalifikační dohodu, zavázala jste se, že setrváte v zaměstnání po sjednanou dobu od zvýšení kvalifikace, nebo uhradíte zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvalifikace, které zaměstnavatel na zvýšení Vaší kvalifikace vynaložil. Bohužel ani nečerpání studijního volna v rozsahu stanoveném zákoníkem práce není důvod pro to, abyste svůj závazek pracovat u zaměstnavatele po sjednanou dobu mohla porušit bez následků v podobě uhrazení nákladů spojených se zvýšením kvalifikace. Pokud se tedy rozhodnete dát výpověď, budete muset zaměstnavateli uhradit výdaje za poskytované studijní volno.