Bydlení: Kvůli nedodání vyučování vznikly vysoké nedoplatky

Nesprávné vyúčtování služeb Pronajatý byt

Zaplacení nedoplatků po skončení nájmu Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Byl jsem v nájmu s přítelkyní od 1.11.2012 do 31.10.2017. V nájemní smlouvě bylo ujednáno, že nájem bude 5.000,- a zálohy na energie budou 1.200,- , tedy celkem měsíční nájemné vč. energií činilo 6.200,-. Po celou dobu těchto 5 let jsem od pronajímatelky nedostal řádné vyúčtování energií, až při skončení nájmu mi pronajímatelka přinesla vyúčtování za energie za roky 2013, 2014, 2015 a 2016, za rok 2017 jsem do dnešního dne 19.6.2018 nedostal. V každém ze čtyř vyúčtování vznikl nedoplatek v řádech tisíců (celkem cca 80.000,- za 4 roky), jelikož zálohy na energie byly velmi nízké (1.200,-/měsíc) a byly jsme v bytě 2, tyto náklady byly pak v konečném důsledku takto vysoké. V nájemní smlouvě je psáno, že jakmile obdrží pronajímatelka vyúčtování, musí jej do 15 dní dodat nájemci (mě), a já jako nájemce tento nedoplatek, který případně vznikne, musím do dalších 15 dní uhradit. Pronajímatelka takto nejednala za celých 5 let. Jak jsem již psal, pronajímatelka mi dodala vyúčtování energií s nedoplatky za roky 2013, 2014, 2015, 2016 v den ukončení smlouvy. Za rok 2017 jsem toto vyúčtování ještě neobdržel. V tuto chvíli se pronajímatelka chce setkat a celou situaci až teď řešit zaplacením nedoplacených nedoplatků. Má pronajímatelka právo na zaplacení všech těchto nedoplatků v této situaci? Pokud mi pronajímatelka nedodá vyúčtování v dané lhůtě (4 měsíce po skončení vyúčtovacího období??), je mou povinností si toto vyúčtování vyžádat? Pokud mi pronajímatelka nedodala vyúčtování do 4 měsíců po skončení vyúčtovacího období, ani např. po 3-5 letech, má stále právo, pokud vznikl nedoplatek, vymáhat po mě jako nájemníkovi vzniklé případné nedoplatky? Jaká je případná promlčecí lhůta u těchto případů, pokud by mohla pronajímatelka po mne vymáhat za dané situace nedoplatky po tak dlouhé době? Předem děkuji za kladnou odpověď. S pozdravem Jan Šrámek

Dobrý den,

promlčecí doba platí obecně tříletá. Nedoplatky, u kterých již uplynula tato doba od jejich splatnosti, tedy budou promlčené a při uplatnění námitky promlčení u soudu by soud tuto částku pronajímateli nepřiznal. Jestliže nedojde k předložení vyúčtování ze strany pronajímatele do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, můžete se vůči pronajímateli domáhat pokuty ve výši 50,- Kč za každý započatý den prodlení.

Zpět do Bydlení