Pojištění automobilu: Likvidace nabouraného automobilu

Dopravní nehody

Dobrý den na ze zadu do mně nabouralo auto.Auto to šlo do smluvního servisu viníka a tam mi bylo řečeno že škoda je 55000,.- a chcou mi ho totálně zlikvidovat. Auto nemam ještě ani rok od koupe .Jenže já ho nechci zlikvidovat. Co můžu dělat? Vinikovi upadla jen značka a já mám celý zadek v háji. Chtěla bych ho opravit a at to vymáhají potom kdo to zavinil.

Vážená paní,

s likvidací automobilu musíte především souhlasit jako vlastník vozidla. Vyvstává ale otázka, zda by pojišťovna byla ochotna plnit za opravu, která by mohla přesáhnout celkovou hodnotu vozu, tzn. proplatí zjištěnou hodnotu vozu a veškeré opravy nad hodnotu již proplatit nemusí, jelikož by se jednalo o nadhodnocování vozu. Dle Nového občanského zákoníku se však škoda nahrazuje primárně uvedením do předešlého stavu, pokud by tedy nebyly náklady na opravu skutečně zjevně neúměrné způsobené škodě, má pojišťovna povinnost Vám tyto náklady uhradit.