Realitní kanceláře: Má RK právo požadovat rezervační poplatek

Rezervační smlouva

Dobry den, na serveru bydleni.cz jsem si precetl clanek (https://www.bydleni.cz/clanek/Realitka-mu-nevratila-zalohu-svych-penez-se-domohl-az-u-soudu_7498), kde se pise: Realitní kancelář si také nemůže ponechat rezervační poplatek, pokud si účtuje provizi od prodávajícího. „Jednalo by se o dvojí účtování provize, které je však neoprávněné,“ upozorňuje Novák. Tento postup je nezákonný a realitní kancelář se tímto krokem neoprávněně obohacuje. Kdyz uvazim, ze vetsina inzeratu uvadi, ze provize je soucasti uvedene ceny, tak po mne realitka nema pravo pozadovat rezervani poplatek? A pokud tomu tak skutecne je, co muzu delat, kdyz ho realitka presto vyzaduje? Predem dekuji za odpoved

Dobrý den,

rezervační poplatek slouží jako pojistka pro to, že předmětná nemovitost nebude nadále inzerována a nabízena jiným zájemcům. Obecně platí, že v případě uzavření kupní smlouvy se zaplacený rezervační poplatek započte na celkovou cenu nemovitosti (včetně provize realitní kanceláře). Pokud se realitní kancelář domáhá ještě zaplacení celé kupní ceny + provize, dochází právě ke dvojímu účtování provize (jak je uvedeno v článku) a vy se můžete případně svého práva domáhat u soudu.

S pozdravem,