Bydlení: Majitel bytu požaduje vysoké nedoplatky

Pronajatý byt

Dobrý den, na pronajatý byt, kde bydlíme tři studentky a kde má majitelka trvalé bydliště (my nikoliv) nám přišel velký nedoplatek. Ve smlouvě se přeplatků/nedoplatků týká jen část "z nájemného majitelka bytu hradí zálohy na služby a energie/přeplatky i nedoplatky za čerpané služby náleží nájemci a spolubydlícím. Zálohy na sl. a energie jsou stanoveny s ohledem na jejich současnou cenu. Vyúčtování rozdílu mezi zálohou a skutečnou spotřebou bude majitelkou prováděno vždy při vyúčtování příslušné služby/energie dodavatelem. Přeplatky/nedoplatky náleží nájemci, dle výměry jeho pokoje." Ve vyúčtování jsou nedoplatky i za položky jako např. odvoz domovního odpadu, mzda domovníka/pracovníka domu vč. pojištění, poplatek za rozúčtování aj. Jsme povinny platit i tyto nedoplatky? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

způsob rozúčtovaní cen a úhrady služeb stanovuje zákon č. 67/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím. Mezi tyto služby patří vodné, stočné, ostatní energie a ostatní výdaje, mezi které mimo jiné patří fond oprav, úklid, správa domu, odměna domovníka apod. Zpravidla pod tzv. zálohy na služby, které se hradí k ceně faktického nájemného, spadají energie, vodné. stočné. Fond oprav a další hradí pronajímatel z ceny nájemného. Nicméně ale záleží na konkrétní nájemní smlouvě, v které se pronajímatel s nájemcem dohodnout, které ze záloh na služby hradí pronajímatel a které nájemce.

S pozdravem,

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení