Bydlení: Majitelka si nároku 50 % kauce

Vrácení kauce

Dobrý den, měla bych takový dotaz. Jedná se o to, že paní majitelka bytu se rozhodla byt prodat,což k 1.1.2017 má byt novýho majitele , zajímá mě,zda kauce, kterou jsme složili 12.4.2015 ,zda se náhodou nepřevádí na novýho majitele,jelikož ve smlouvě zni, že si nárokuje 50% z kauce může si i tohle dovolit?A zda je to po právní stránce zcela v pořádku,velice nás zajímá, jak je to s tou kauci ,aby jsme se podle toho mohli zařídit,děkuji za pochopení a předem za odpověď C.

Dobrý den,

Bohužel přesně nevíme, co máte napsáno ve smlouvě, proto tato odpověď bude spíše teoretická. Kauce je ve většině případů skládána majiteli nemovitosti při podepisování smlouvy o nájmu. Pokud nájem skončí měla by být kauce vrácena. Kauce může být poníže o určitou část, pokud při ukončení najmu byt vykazuje vady, které před vznikem konkrétního nájmu nevykazoval.

Např. Složíte kauci 10 000 Kč. Při ukončení nájmu majitel nemovitosti zjistí, že je poškozená kuchyňská linka a poškození neodpovídá běžnému opotřebení. Vyčíslí cenu opravy a o částku pokrátí kauci (cena opravy 3 000 Kč, vrácená kauce tedy činí 7 000 Kč).

Jak jsme již psali výše, bohužel přesně nevíme, co máte s paní majitelkou podepsané. Pokud si majitelka nárokuje 50 % kauce, měla by však doložit, proč se takto děje, respektive, jaké náklady jí vznikly, když požaduje tuto náhradu.

Zpět do Bydlení