Pracovněprávní nároky: Mám stejný plat jako kolegyně s menší praxí

Mzda

Dobrý den. Pracuji v soikromé nemocnici jako zdravotní sestra již 9 let. Po asi třech letech mě byl přiznám osobní příplatek ve výši 1500 kč a po valorizaci z něho bylo 1810 kč. K 1.1.2017 nám v nemocnici zvyšovali platy, aby hsme se alespoň přiblížili platu ve státním sektoru. Udělali svoje tabulky, které několikrát upravovali. Jenže došlo k tomu, že v některých třídách by si zaměstnanci nepolepšili a tak garantovali minimální nárust platů 12% . Takže kdo neměl + 12% k bývalému platu, dali mu to v osobním hodnocení. Mě přidali opravdu dost, protože mám specializaci, takže z 16000 kč +1810 kč osobko mám zákl. plat 28800 kč. Vzali mě ovšem osobko s tím, že mě přidali víc, než 12% a tak mě to musí stačit. Byla jsem v "euforii" z takového základu a proto jsem nový platový výměr podepsala. Ovšem zjišťuji, že některá mladá kolegyně má osobko přes 7000 kč a s její praxí 3 roky ! Má stejný plat, jako já. A to jsem dělala zástupkyni staniční sestry. Nyní již ne, protože jsem od 5 měsíc na PN. Má otázka je, zda měli právo mě osobko vzít a takto to odůvodnit ? Podotýkám, že mám 30 let praxe a mladým kolegyním pomáhám a radím jak jen můžu. Děkuji za odpověď, Jánošková

Dobrý den,

obecně pokud není sjednána v pracovní smlouvě, stanovuje výši mzdy zaměstnavatel, přičemž musí respektovat ustanovení právních předpisů o minimální a zaručené mzdě. Dále je zakázána mzdová diskriminace některých zaměstnanců. Pokud toto všechno ovšem dodržuje, záleží výše mezd zaměstnanců na zaměstnavatelově uvážení.

S pozdravem, Vaše nároky.cz