Pracovněprávní nároky: Možnosti při nemocenské ve výpovědní lhůtě

Nemocenská

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na pár věcí týkající se nemocenské ve výpovědní lhůtě. Mám jiš podepsanou výpověď z mé strany a končí koncem května. Mohu v této době jít na nemocenskou? a bude výpověď ukončena v daném termínu, nebo se o dobu na nemocenske prodlouží. Mám ještě 12 dnú dovolené bylo by lepší dovolenou vybrat, nebo aby ji proplatil zaměstnavatel? Děkuji za odpověď Liďáková

Vážená paní,

v případě, že jste výpověď podala sama, nestaví se výpovědní doba a ukončení pracovního poměru proběhne k poslednímu květnu. Na prac. neschopnost máte samozřejmě nárok s tím, že zaměstnavatel bude nemocenskou platit 4.-14. den (pokud prac. neschopnost nastoupíte ještě v době zaměstnaneckého poměru, v případě, že byste nastoupila např. předposlední den prac. poměru, nenáleží Vám již od zaměstnavatele žádné peníze) a od 15. bude proplácena OSSZ. Co se týče dovolené, určuje tuto zaměstnavatel s ohledem na potřeby zaměstnance. Při nevyčerpané dovolené bude tato proplacena. Nejlepší cestou je tedy nastoupit na nemocenskou 15 dnů před ukončením prac. poměru. Peníze Vám pak budou náležet jak od zaměstnavatele, tak po skončení prac. poměru i od OSSZ do doby, než budete lékařem uschopněna.