Pracovněprávní nároky: Musím nadpracovat propustku k lékaři?

Lékař

Dobrý den. Chci se zeptat zda si musím propustku k lékaři nadpracovat? A s jakým předstihem musím zaměstnavateli oznámit návštěvu lékaře? Mám plánované vyšetření EMG pro podezření na karpální tunely a podařilo se mi získat vyšetření jen 14 dní od zavolaní, normálně se čeká i 3 měsíce. Co když mi zaměstnavatel řekne, že mě nepustí? A s jakou rezervou mě může případně uvolnit.. cesta k lékaři trvá cca 25min..

Dobrý den,

Propustku k lékaři si ze zákona není nutno odpracovat. Návštěvu lékaře byste měl zaměstnavateli oznámit včas a bez zbytečného průtahu, zákon tedy nestanovuje pevnou dobu, kdy musíte návštěvu lékaře oznámit, ale mělo by to být co nejdříve po tom, co se o ní dozvíte. Zaměstnavatel Vás má tedy ze zákona povinnost k lékaři pustit a pracovní volno se vztahuje na celou nezbytnou dobu k návštěvě lékaře, tedy vše, co se toho týká – včetně cesty tam i zpět.