Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené za dobu návštěvy lékaře

Lékař

Dobrý den, mám dotaz - potřebuji navštívit lékaře - specialistu (zubní lékař, neurolog, kardio), pracovní doba lékařů je pouze v době mého zaměstnání (není po mojí pracovní době). Má zaměstnavatel právo mi nařídit si tuto nezbytně nutnou dobu na vyšetření si napracovat nebo si na vyšetření brát dovolenou? díky za odpověď A. Vélová

Dobrý den,

vyšetření nebo ošetření zaměstnance ve zdravotnickém zařízení je důležitou osobní překážkou v práci ve smyslu § 128 odst. 1 zákoníku práce. Patří mezi důležité osobní překážky v práci, při nichž se poskytuje pracovní volno za podmínek a v rozsahu uvedeném v Příloze k nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce a některé další zákony.

Podle bodu 1 písm. a) přílohy se pracovní volno s náhradou mzdy poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

Zaměstnavatel tudíž nemá právo na to, aby Vás nutil brát si dovolenou, či si vyšetření napracovávat.