Pracovněprávní nároky: Nadpracování povinného odpočinku

Pracovní doba

Dobrý den, byl jsem vyslán na pracovní cestu ve středu o státním svátku. Cestoval jsem 12,5 hodin a bezprostředně poté jsem pracoval 3,5. Další dny jsem pracoval 12 hodin denně (z toho jeden státní svátek a jedna sobota) a v neděli jsem ještě pracoval 6 hodin a poté odjel na letiště. Samotná cesta domů pak trvala 14.5 hodin a domů jsem dorazil ve 2.30 v noci. Dle platné směrnice mi pevná část pružné pracovní doby začíná v 8:30. S odkazem na povinný odpočinek jsem dorazil do práce až později. Vyjádření zaměstnavatele je takové, že samozřejmě s mým odpočinkem souhlasí, ale že si mám ten čas, který jsem nebyl v práci, nadpracovat. Je toto v souladu se zákonem? S pozdravem V.

Vážený pane,

Zde by bylo třeba určit, od kdy do kdy jste dle smlouvy měl práci vykonávat. Za dobu výkonu práce na pracovní cestě přísluší zaměstnanci mzda nebo plat. Podle ustanovení § 210 ZP se doba strávená na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních úkolů, která spadá do pracovní doby, považuje za překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnanci se za tuto dobu mzda nebo plat nekrátí. Doba strávená na pracovní cestě mimo pracovní dobu zaměstnance, při které výkon práce neprovádí, však výkonem práce není a mzda nebo plat za tuto dobu mu nepřísluší. Pokud jste tedy zpět cestoval v době, kdy jste dle smlouvy práci nevykonával, nelze toto počítat jako výkon práce, a proto se tato doba považuje za dobu odpočinku.

S pozdravem, Vaše nároky.cz