Pracovněprávní nároky: Nadřízená mi neschválila dovolenou

Dovolená

Dobrý den, prosím o radu. Měla jsem dlouho dopředu (cca půl roku) plánovanou (zapsaný termín v plánu dovolených, který se odevzdává na personální odd.) a a tím pádem zaplacenou dovolenou. Bohužel jsem ale pro náhlé vážné zdravotní problémy s páteří skončila na PN. Dovolenou jsem chtěla čerpat místo PN. (ukončit PN a nastoupit na dovolenou) Moje nadřízená mi to ale zakázala a dovolenou neschválila. Pokračuji tedy na PN a nikam jsem nejela, celá zaplacená dovolená propadla (na storno již bylo pozdě). Zajímalo by mě, zda mohu vyhozené peníze za dovolenou požadovat po zaměstnavateli. Dále bych potřebovala poradit: K jakému datu se podává žádost o zkrácení pracovního úvazku za zdravotních důvodů? Je nutno k prvnímu dni v měsíci, nebo pokud potřebuji zkrácený úvazek ihned po PN, můžu žádat kratší úvazek např. od 11.6.? A jak dlouho dopředu podávat takovou žádost? 14 dní stačí? Předem moc děkuji za Váš čas a za odpovědi.

Dobrý den,

zaměstnavatel nemá povinnost zaměstnanci schválit dovolenou a z Vašeho popisu vyplývá, že k jejímu schválení skutečně nedošlo. Zapsání plánované dovolené do plánu dovolených neznamená automatické schválené dovolené zaměstnavatelem, proto v takovém případě nemáte nárok na úhradu ceny dovolené.

Žádost není nutné podávat k 1. dni v měsíci, lze ji podat kdykoliv, nicméně bude záležet na zaměstnavateli, kdy ji schválí, přičemž ale jí může i nevyhovět (např. z provozních důvodů).