Reklamace/e-shopy: Náhrada za vadu automobilu od prodejce

Ostatní Reklamace

Dobrý den, potřebovala bych prosim poradit. Koupila jsem Passata b6 r.v. 2006. Auto jsem při koupi nechala projít STK. při emisích auto při vysokých otáčkách spadlo do nouzového režimu. bylo mi řečeno že to mohlo být tím, že je v nádrži málo nafty a že se mohlo nějaké smítko dostat do palivové soustavy. Po projetí se již chyba nestala, takže jsem tomu uvěřila. Majitel prodával auto s tím, že auto nemá žádnou závadu. Při jízdě domů jsem zjistila to, že když jedu nad 130km/h..auto spadne do nouzového režimu. Obratem jsem jela s autem na diagnostiku kde mi zjistili, že auto má špatné turbo. Oznámila jsem to prodávajícímu s tím, že nepřepíšu auto na sebe, dokud se nedomluvíme na odškodném v částce nového turba. Pan majitel natahoval řešení problému. Ve smlouvě bylo udáno že se auto musí přepsat do 10. dnu od podepsáni smlouvy. Majitel zavolal 11. den že nic nezaplatí a že i kdyby jsem ho udala k soudu, tak jsem porušila smlouvu i já, a to tím že jsem auto včas nepřepsala. Potřebovala bych poradit jaké mám práva, popřípadě jestli se do těch smluvních dnů připočítává i sobota a neděle. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ve Vašem případě bude stěžejní, zda se jednalo o závadu, která na vozidle existovala již v době předání vozidla při koupi. Tuto skutečnost může být velmi složité prokázat. Skrytá vada musí být u prodávajícího uplatněna bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 2 let. Pro následná práva bude stěžejní, zda případně došlo k porušení kupní smlouvy ze strany prodávajícího podstatným či nepodstatným způsobem. Podstatné porušení je takové, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala. Při podstatném porušení kupní smlouvy Vám budou náležet práva z vadného plnění ve formě dodání jiného obdobného vozu, odstranění vady opravou, slevy z kupní ceny anebo odstoupení od smlouvy. Jestliže prodávající nepřistoupí na Vámi uplatněný požadavek, bude nutno celou situaci řešit soudní cestou. Pro tu však bude nezbytné zpracování znaleckého posudku, který případnou existenci skryté závady v době předání vozidla potvrdí. Pokud máte na mysli počítání času ohledně zmíněných 10 dnů na přepis automobilu, obecně se do tohoto času víkendy počítají, pokud však lhůta má skončit o víkendu nebo o státním svátku, připadne poslední den této lhůty na následující pracovní den.