Pracovněprávní nároky: Náhradní volno a příplatek za státní svátek

Státní svátek

Dobrý den, pracuji ve Vězeňské službě jako civilní zaměstnanec (vychovatel), jsme placeni v tarifní mzdě. Zajímalo by mě proplácení respektive náhradní volno za odpracovanou směnu ve státní svátek. Ve firmě se preferuje náhradní volno před příplatkem za svátek. Zaměstnavatel nám tvrdí, že za počet odpracovaných hodin ve st. svátek nám náleží stejný počet hodin náhradního volna. Tzn. odpracuji ve svátek 12h směnu, mám pak 12h náhradního volna ....Nikde nevidíme ZVÝHODNĚNÍ práce ve svátek ..? Pomohli by jste nám prosím osvětlit tento problém? Nemáme náhodou nárok na 2x 12 hodin ? Děkuji za sebe i za kolegy bojující s větrnými mlýny :-) ......

Vážený pane,

za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.