Pracovněprávní nároky: Nakládání se státními svátky při výpočtu odstupného

Státní svátek Nárok na odstupné

Dobrý den, jakým způsobem se nakládá při výpočtu odstupného se státními svátky, které byly v rozhodném období pro stanovení průměrné mzdy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro stanovení průměrného výdělku je nutno vycházet pouze z odpracované doby a hrubé mzdy nebo platu. V případě práce ve svátek má zaměstnanec nárok na dosaženou mzdu a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Za dobu čerpání tohoto volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy. Stejně tak u zaměstnance, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší právě náhrada mzdy a nikoliv mzda. Svátek se tedy započítá do odpracované doby i mzdy buď jako klasický den, anebo se ve druhém uvedeném případě do průměrného výdělku započítávat vůbec nebude – zaměstnanci vzniklo právo na náhradu mzdy (nikoliv na mzdu) a zaměstnanec současně neodpracoval žádnou dobu. Pokud by se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodli na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě místo náhradního volna, bylo by nutno s tímto příplatkem počítat i pří určování průměrného výdělku, neboť jej lze zahrnout právě pod „mzdu“ a reálně by mohlo dojít k navýšení průměrného výdělku.

S pozdravem,