Pracovněprávní nároky: Nařízená práce o víkendu

Pracovní doba

Dobrý den, máme malé dítě 8 měsíců a zaměstnavatel chce abych šel v sobotu na inventuru ale mě se to nehodí kvůli hlídání. Není na to nějaký paragraf?

Vážený pane,

ve Vašem případě bohužel neexistuje žádné zákonné ustanovení, které by v tomto směru vycházelo rodičům vstříc. Nárok na placené volno byste měl pouze v případě, že byste dítě doprovázel k lékaři a byl z obou rodičů jediný, který by mohl v tom čase dítě doprovodit. Nepomůže Vám ani nově zavedený institut otcovské dovolené, která se dá čerpat pouze v 6nedělí po porodu. Radil bych Vám proto požádat zaměstnavatele, zda by předmětnou práci nemohl provést jiný zaměstnanec, požádat o mimořádnou dovolenou, popř. neplacené volno.