Pracovněprávní nároky: Nařízené volno zaměstnavatelem

Dovolená

DOBRÝ DEN. Zaměstnavatel mi nařídil měsíční volno z důvodu, že je málo práce. Má na to právo a mám já nárok na mzdu. Děkuji za odpověd. M.

Pěkný den,

dobu čerpání určuje zaměstnavatel a má na to právo dle § 217 Zákoníku práce. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda-li jste již vyčerpal řádnou dovolenou. Pokud se jedná o situaci, kdy jste vyčerpal dovolenou již před nařízením volna, jedná se o překážku v práci ze strany zaměstnavatele, protože Vám nepřidělil práci, kterou Vám musí přidělovat podle pracovní smlouvy. V tom případě by Vám náležela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud se jedná o situaci, kdy jste nevyčerpal dovolenou, tak Vám volno může být nařízeno jako řádná dovolená, a pak za něj dostanete náhradu jako v případě dovolené. Pokud by se jednalo o hromadné čerpání dovolené, jen jestli je to nezbytné z provozních důvodů a toto nařízené čerpání nesmí být větší než dva týdny.