Pracovněprávní nároky: Nařízení čerpání dovolené po půl dnech

Dovolená

Dobrý den, zaměstnanci končí pracovní poměr 30. 6., má nárok ještě na 2 dny dovolené. Zaměstnavatel mu nařídil vybrat si dovolenou po 4 půldnech, vždy 1 půlden každý červnový týden. Má na to zaměstnavatel právo? Pokud ne, jak se může zaměstnanec bránit? Děkuji

Dobrý den,

dle ustanovení § 217 zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

S pozdravem,