Pracovněprávní nároky: Nařízení dovolené na návštěvu lékaře

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, mám dotaz, jestli mi může zaměstnavatel nařídit dovolenou na den, kdy mám dohodnutou naplánovanou návštěvu u lékaře. Vzhledem k tomu, že jako řidič od ranních hodin rozvážím zboží po republice, nelze si k lékaři odskočit pouze na dobu nezbytně nutnou. Tudíž musím mít volno celý den, protože jiná práce už na ten den pro mne není. Předem děkuji za odpověd. S pozdravem Petr Mudra

Vážený pane Mudro,

Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro jiné důležité osobní překážky v práci týkající se jeho osoby, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy. Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Dovolenou proto zaměstnavatel na den, kdy máte lékaře nahlášeného, určit nemůže.

S pozdravem, Vaše nároky