Pracovněprávní nároky: Nařízení práce přesčas hodinu před koncem

Práce přesčas

Dobrý den, v zaměstnání nám tvrdí, že nám můžou nařídit přesčas i hodinu před koncem 7,5 h směny. Zkrátka, aby jsme jim tam zůstaly na 12 ctku, ikdyž nám to nikdo nedal vědět dříve. Mohou si to dovolit? Děkuji V.

Dobrý den,

ano, zaměstnavatel má právo Vám nařídit pracovat přesčas bez Vašeho souhlasu, ale to pouze mimořádně, z vážných provozních důvodů a maximálně 8 hodin v týdnu. Pro lepší představu; pokud od pondělí do čtvrtka odpracujete dohromady 8 hodin přesčas a v pátek Vám zaměstnavatel opět nařídí přesčas, nemáte povinnost ho poslechnout, nejedná se o porušení pracovní kázně.