Pracovněprávní nároky: Nařízení práce přesčas

Práce přesčas

Dobrý den pracuji jako dělnice ve 3 směnném provozu (týden ranní,odpoledni a noční).Ve smlouvě mám uvedeno 37,5 hod,týdně.Zaměstnavatel nám nařizuje práci přesčas, když máme ranní tak jdeme v sobotu na další směnu 7,5hod,když máme noční začínáme v neděli a končíme v sobotu ráno,takže nám to vždy vycházi že máme 1 den volna v týdnu.Vždy nám to říká 3 dny předem,že nařizuje další směnu.Může nám toto pořád nařizovat a hrozit postihem (porušení pracovní kázně),když tento přesčas odmítáme?

Dobrý den,

zaměstnavatel má samozřejmě možnost vyžadovat po zaměstnancích práci přesčas, a to v souladu se zákoníkem práce. Je také možné, že je práce přesčas upravena přímo v pracovní smlouvě či v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpise, a to ve prospěch zaměstnance. Vzhledem k tomu, že však nemám nic z toho k dispozici, nejsem schopen Vám říct, zda ve Vašem konkrétním případě zaměstnavatel porušuje pracovní předpisy či nikoliv. Dle zákoníku práce však postupuje správně.