Pracovněprávní nároky: Nařízení práce ve svátek a jeho proplacení

Státní svátek

Dobrý den, pracuji ve firmě s nepřetržitým provozem /sklad/, šichty jsou 3 dny práce, 2 dny volno, 2 dny práce, 2 dny volno, a chci se zeptat: za 1, Když vyjde státní svátek na moji šichtu, může mi zaměstnavatel nařídit přijít do práce / nařízený přesčas/?A za 2, když nepůjdu, může mě nějak trestat? a musí mi svátek proplatit? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

v rámci Vašich dotazů, je nutno vycházet ze zákoníku práce, který říká, že ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele. Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Zaměstnavatel se však může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.