Pracovněprávní nároky: Nařízení směn na krátký a dlouhý týden

Dovolená

Dobrý den, obracím se na vás s tímto dotazem. Pracuji v denním provoze 12 hodinových směn. Jsme s kolegyní 2 a střídáme se. Směny jsme si plánovaly, jak jsme každá potřebovala a vždy dodržely předepsaný počet hodin pro daný měsíc. Vedoucí nám nakázala, že musíme pracovat v režimu krátký, dlouhý týden. má na toto nařízení právo? Vzhledm k 12 hodinovým směnám bych měla dotaz, zda je nadřízený počet odpracovaných hodin, nebo dovolená. Viz. následující příklad. V červnu mám odpracovat 162,75 hod. To je pro mne 14 směn a beru si 1 den dovolené 7,75 h. Vedoucí mi to přepsala na 11 hod dovolené + 151, 75 hod. Kdy 2 směny zkrátila, tak, abych si musela vzít 11 hod. dovolené. Je její postup správný? Děkuji.

Dobrý den,

pracovní dobu obecně rozvrhuje zaměstnavatel, který určí začátek a konec směn. Musí však dodržovat pravidla ohledně přestávek mezi směnami apod. Co se týče dotazu na dovolenou, zde platí, že dovolená se obecně stanovuje v týdnech. Jestliže v týdnu neodpracujete 5 dnů, ale dnů méně, protože pracujete ve 12 hodinových směnách, máte celkově nárok na tolik dnů dovolené, kolik byste za 4 týdny (pokud není nárok na dovolenou v pracovní smlouvě upraven jinak) měla odpracovat, přičemž za tento den dovolené se bude započítávat rovněž 12 hodin.