Pracovněprávní nároky: Nařízený přesčas o víkendu

Práce přesčas

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda mi může vedouci nařídit přesčas o víkendu.Pracuji v kantýně v nepřetržitém provozu toje krátký dlouhý týden a právě v tom krátkém máme chodit o víkendu vypomáhat umývat nádobí když je hodně zákazníků jelikož jedna to nestíhá.Děkuji za odpověď. S pozdravem Peterková

Vážená pí. Peterková

Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce, navíc veškerá tato práce musí být vykonávána na základě dohody se zaměstnancem.