Pracovněprávní nároky: Nárok na bonus za hospodářský rok

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den. Pracuji jako operátor ve výrobě asi 8 let. Lékař mi diagnostikoval syndrom karpálního tunelu, již jsem byla na vyšetření na pracovním lékařství a teď čekám na vyjádření z hygieny. Jsem přesvědčena, že mi zaměstnavatel bude chtít dát k 31.1. výpověď. Pokud následně půjdu na nemocenskou, budu již posuzována jako zaměstnanec ve výpovědní době (jedná se mi o pozdější přiznání bonusu za hospodářský rok, kdy zaměstnanec nesmí být ve výp. době)? Popř. ke kterému datu bych musela odejít na nemocenskou, abych měla nárok na daný bonus? Děkuji.

Dobrý den,

ve Vašem případě by bylo řešením nechat si od lékaře vystavit tzv. neschopenku a být tedy v dočasné pracovní neschopnosti, pokud to vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu je nutné.

Ustanovení § 53 zákoníku práce totiž stanoví, že v tzv. ochranné době nemůže dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď. Za ochrannou dobu se mimo jiné považuje doba, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení. Zákaz výpovědi v tzv. ochranné době se týká výlučně výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Co se týče vyplacení bonusu za hospodářský rok, tak je tato problematika ošetřena výlučně internímu předpisy zaměstnavatele, takže nejsme schopni posoudit, na kolik máte na tento bonus nárok, případně jak o něj nepřijít.

Pokud by s Vámi zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr v pracovní neschopnosti, popř. se Vás pokusil jinak protiprávně zbavit (jakožto zaměstnance), obraťte se na naši společnost, zadejte nám případ, doložte potřebné podklady a budeme se touto záležitostí zabývat a pomůžeme Vám s jejím řešením.

S přáním příjemného dne