Pracovněprávní nároky: Nárok na čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě

Výpovědní lhůta Dovolená

Dobrý den, výpovědní lhůta mi končí 30. 4. 2018, mám ještě nárok na 10 dnů staré dovolené a 8,5 dne z letošního roku. Byly jsme domluveni tak, že si vyberu starou dovolenou a novou mi proplatí. Teď mi ale chtějí vše proplatit a nechtějí mě nechat čerpat loňskou dovolenou. Spadám do zákona o státní službě. Nevím jak se mám zachovat. Hezký den

Dobrý den,

čerpání dovolené podle je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody. Nemůže-li být dovolená takto vyčerpána, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Toto čerpání dovolené musí být určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, poté by měl zaměstnanec sám právo určit čerpání dovolené.

Vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr skončí již k 30. 4., bohužel Vám toto právo nepřísluší. Pokud tedy zaměstnavatel s ohledem na provozní důvody Vám nemohl čerpání dovolené umožnit a proplatí Vám ji až se skončením pracovního poměru, nelze jeho jednání považovat za protizákonné. V opačném případě se můžete zkusit obrátit na inspektorát práce, který případně porušování pracovněprávních předpisů prošetří.

S pozdravem,