Pracovněprávní nároky: Nárok na dorovnání platu

Mzda Invalidní důchod

Byla mi uznána nemoc z povolání, už v průběhu zaměstnání mi byl přiznán částeční invalidní důchod. Proto že v zaměstnání nebylo pro mě pak vhodné zařazení, byla mi daná výpověď z pracovního poměru z uvedeného důvodu, Obdržela jsem 12 odstupných platu. Po roce na evidence na úřadu práce jako nezaměstnaná mi byl pak přiznaný příspěvek v nezaměstnanosti podle platných předpisu 80,60,40% z platu. Po součtu částečného důchodu a příspěvku je částka nižší, než plat před přiznáním nemoci z povolání. Mám nárok od bývalého zaměstnavatele na dorovnání? Když jo, jakým způsobem to mám vyžadovat. Do starobního důchodu mi schází 14 měsíců.Děkuji, Hudákova

Dobrý den,

náhrada za ztrátu na výdělku (renta) po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. V případě zaměstnance, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, se za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání považuje výdělek ve výši minimální mzdy. Zároveň je nutno konstatovat, že podpora v nezaměstnanosti nemá vliv na výši poskytnuté renty. Pokud se tedy domníváte, že zaměstnavatel krátí Vaše práva, můžete zkusit svůj případ zadat skrze webový formulář naší společnosti, kde Vám s případným řešení problému pomohou naši spolupracující právníci.

S pozdravem,