Pracovněprávní nároky: Nárok na dovolenou

Dovolená

Vážení, do 31.3.2018 jsem byl zaměstnán na plný úvazek, 40h týdně, pětidenní pracovní týden s nárokem na pět týdnů dovolené. Od 1.4.2018 došlo ke změně pracovní smlouvy, nyní 70%, 28h týdně, čtyřdenní pracovní týden (út-pá). Nevyčerpaná dovolená v délce 9 dnů v roce 2017 mě byla převedena do letošního roku se souhlasem zaměstnavatele. Prosím sdělte můj nárok na dovolenou v roce 2018. Konkrétně, jak bude krácen nárok za rok 2018 a jak má být nakládáno s 9-ti dny převedené dovolené. Děkuji, Babický.

Dobrý den,

do 30. června by zaměstnavatel měl určit termín čerpání převedené dovolené. Pokud tak neučiní, může termín čerpání určit i zaměstnanec. Dovolená za rok 2017 se Vám z důvodu zkrácení úvazku krátit nebude, protože nárok na ni vznikl za práci vykonávanou na plný úvazek.

U zaměstnavatele pracujete nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku a konal jste u něj práci po dobu alespoň 60 dnů. Máte tedy nárok na nejméně 4 týdny dovolené za rok Jestliže pracujete 4 dny v týdnu, odpovídají 4 týdny dovolené pouze 16 dnům dovolené (4 týdny x 4 dny v týdnu)