Pracovněprávní nároky: Nárok na dovolenou po návratu z pracovní neschopnosti

Dovolená

Dobrý den, známý ve zkušební době utrpěl pracovní úraz a byl od 14.1.2017 do 16.10.2017 na neschopence (nástup do práce: 1.11.2016). Zaměstnavatel mu sdělil, že za rok 2017 nemá nárok na dovolenou. Je jednání zaměstnavatele správné a oprávněné? Nebo má známý nárok na dovolenou v plné výši (tj. 20 dní) a nebo by se mu měla i přes pracovní úraz dovolená krátit? Děkuji za Vaši odpověď. Přibylová

Vážená paní Přibylová,

v těchto případech náleží dovolená zaměstnanci dle odpracovaných dní, jak je uvedeno v zákoníku práce. Z Vašeho popisu nemůžeme určit, kolik dní váš známý odpracoval a ani kolik dní dovolené mu připadá. Určitě to ale nebude v plné výši a dojde ke krácení. Vzhledem k tomu, že nevíme přesný průběh nemocenské vašeho známého a netušíme, kolik si odpracoval, Vašemu známému doporučujeme, aby svůj nárok na dovolenou nastudoval v § 223 zákona 262/2006 Sb. Zákoníku práce.