Pracovněprávní nároky: Nárok na dovolenou před nástupem na mateřskou

Mateřská Dovolená

Dobrý den, zaměstnankyně nastoupila na nemocenskou 5.1.2018 (rizikové těhotenství). Pracovní smlouva je do 30.4.2018, celkem bude pracvovat v kuse 2 roky a 2 měsíce. Dne 12.4.2018 bude nastupovat na mateřskou. Dovolená činí 4 týdny, stará dovolená byla vybrána. Dotaz zní. Má nárok na dovolenou za rok 2018? Pokud ano, může si ji vybrat ještě před nástupem na mateřskou dovolenou? Velice Vám děkuji ZB

Dobrý den,

rodič má nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, pokud u zaměstnavatele odpracoval v kalendářním roce alespoň 60 dnů, a to za podmínky nepřetržitého trvání pracovního poměru u téhož zaměstnavatele. Jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého roku, má nárok na poměrnou část. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru 1/12 dovolené za kalendářní rok.

Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práceneschopným např. z důvodu rizikového těhotenství nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. To znamená, že nevyčerpanou dovolenou lze vyčerpat až po skončení rodičovské dovolené.

S pozdravem,