Pracovněprávní nároky: Nárok na dovolenou před odchodem ze zaměstnání

Dovolená

Dobrý den, o nárocích na dovolenou se lze dočíst ve spoustě článcích, nikde se však neřeší jak je to se započítáváním víkendů do dovolené. O státních svátcích se jasně hovoří, ale ne o sobotách a nedělích. Pokud zaměstnanec končí ve firmě k 31.3.2O17 a má z loňska 11 nevybaných dní a z letoška má nárok na 5 dní za 3 odpracované měsíce, tak otázka zní, kolik dní v celku si může zaměstnanec vybrat v celku v posledním měsíci před odchodem. Pokud by po každých 5 dnech měl nárok na 2 dny víkendu, potom by to mělo být 22 dní, dle mého názoru. Nebo se mýlím? Děkuji S pozdravem Ing. Jaroslav Kordas

Vážený pane inženýre,

zaměstnavatel má vždy povinnost určit čerpání dovolené zaměstnanci tak, aby došlo k jejímu vyčerpání v témže kalendářním roce, ve kterém mu nárok na dovolenou vznikl, a to v souladu s § 218 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Dle odst. 2 uvedeného ustanovení v případě, že nemůže být dovolená vyčerpána v témže kalendářním roce, kdy nárok na dovolenou vznikl, má zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci její čerpání do konce následujícího roku.

Na základě výše uvedeného se Vám tedy nevyčerpaných 11 dnů dovolené převedlo do tohoto roku. Spolu s 5 dny, na které Vám vznikl nárok v letošním roce, máte tak nyní nárok na dovolenou o délce 16 pracovních dnů. Pokud se tedy dohodnete, že si tuto dovolenou vyberete v jednom cyklu, spolu s víkendy to bude činit skutečně 22 dnů, v souladu s Vašimi propočty.

S pozdravem a přáním hezkého dne