Pracovněprávní nároky: Nárok na dovolenou za pracovní neschopnost

Dovolená

Dobrý den. Byl jsem v pracovní neschopnosti od 9.6.2016 až do10.6.2017. Jaký mám nárok na dovolenou za rok 2016. V roce 2017 jsem vůbec nepracoval. To asi nárok na dovolenou nevznikl. Děkuji Rolek Jaroslav

Dobrý den,

ve vašem případě je důležité, zda byla pracovní neschopnost způsobena pracovním úrazem či nemocí povolání, anebo nikoliv. Jestliže jste utrpěl pracovní úraz a následně byl dočasně práce neschopným, posuzuje se tato doba pro účely dovolené jako výkon práce a náleží Vám dovolená ve stejné době, jako by Vám náležela, pokud byste skutečně pracoval. Jestliže k pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání nedošlo a důvodem pracovní neschopnosti bylo něco jiného, za rok 2016 by se Vám dovolená krátila za prvních 100 zmeškaných pracovních dnů o 1/12 a za dalších 21 takto zmeškaných dnů rovněž o 1/12. To platí v případě, kdy jste u zaměstnavatele odpracoval alespoň 60 dnů v kalendářním roce. V roce 2017 Vám tedy nárok na dovolenou zatím nevznikl.