Pracovněprávní nároky: Nárok na mzdu za státní svátek

Státní svátek

Dobrý den, mám dotaz ohledně vykazování st.svátku pro prodavačky. Dle nového zákona je zavřeno a zaměstnavatel nám nezapočítáva tento den jako státní svátek, takže hodiny si musíme nadpracovat. Máme plánované směny dle otvírací doby.Za přesčasové hodiny si vybíráme náhradní volno. Zaměstnavatel nám napsal, že nemáme nárok jelikož neplánují směny na tyto dny? Je to správně.Četla jsem,že musí naplánovat směny,jaký by to mělo význam státního svátku,když si tento den musíme nadělat? Jiné obchody automaticky svátky píší jako odpracované. Děkuji za odpověď S pozdravem Plevková.

Dobrý den,

ve vašem případě je důležité, jak byly směny rozvrhnuty. Jestliže uvádíte, že jste ve svátek, kdy byl obchod zavřený, neměla zapsanou směnu, nemáte nárok na proplacení mzdy za tuto dobu. To, že Vám zaměstnavatel proplatí hodiny odpracované prací přesčas, není kompenzace mzdy za svátek, kdy je prodejna zavřená a vy jste neměla naplánovanou směnu a měla jste tedy den volna, nýbrž jeho zákonná povinnost vyplatit Vám dosaženou mzdu s případným příplatkem.