Reklamace/e-shopy: Nárok na odstoupení od kupní smlouvy automobilu

Reklamace automobilu

Dobrý den minulý týden jsem zakoupil vůz značky Fiat Punto . Při zkušební jízdě vše v pořádku nebyl jsem upozorněn na žádné závažné vady. Při důkladné kontrole doma jsem zjistil že byl vůz prelakován , měněn přední blatník. Hned druhý den začaly problémy s posilovačem řízení za jízdy náhle přestane fungovat. Zjistil jsem že je to častá závada na vozech Fiat. Mám nárok na odstoupení kupní smlouvy ve lhůtě 14 dní ?

Vážený pane

Ve Vašem případě by se mohlo jednat o podstatné porušení smlouvy. Podstatným porušením smlouvy se rozumí takové porušení povinnosti, tj. v našem případě prodej věci s tak závažnou vadou, o němž prodávající již při uzavření kupní smlouvy věděl nebo musel vědět, že kupující by kupní smlouvu neuzavřel, pokud by takové porušení (vadu) předvídal. Konkrétní práva kupujícího se tedy budou odvíjet zejména od druhu a závažnosti vady prodané věci. Pokud vada prodávané věci znamená podstatné porušení smlouvy, může se kupující domáhat: odstranění této vady dodáním nové věci; odstranění této vady opravou věci; přiměřené slevy z kupní ceny; případně je kupující oprávněn odstoupit od kupní smlouvy. Výběr práva je nutno oznámit prodávajícímu bez zbytečného odkladu při oznámení vady.