Pracovněprávní nároky: Nárok na odstupné při chybějící práci

Ukončení pracovního poměru Nárok na odstupné

Prosím o vysvětlení .Marodila jsem 2 roky na neschopence k od 24.10.2015 do 21.10.2017.Chodila jsem druhý rok žadat každé 3 měsíce o podpurcí dobu .Po ukončení neschopenky k 21.10.2017 mi byl nabídnuti důchod invalidní který jsem dostala 3 stupen me neshopnosti 70 procent . Nemůžu vykonávat ze zdravotních důvodu praci kterou jsem vykonávala . podnik pro mě nic nemá tak mi řekli že mi dají vypověd .mám narok na odstupné. Smlouvu mám ne neurčito. Děkuji za vysvětlení

Dobrý den,

zaměstnavatel je oprávněn Vám dát výpověď z důvodu pozbytí zdravotní způsobilosti. Co se týče odstupného tak záleží, zda byl příčinou onemocnění pracovní úraz či nemoc z povolání, nebo onemocnění nijak nesouviselo s Vaším zaměstnáním. Pokud byl příčinou pracovní úraz či nemoc z povolání, pak máte ze zákona nárok nejméně na dvanáctinásobek svého průměrného výdělku. Pokud by důvod ztráty způsobilosti nesouvisel s prací, pak na odstupné nárok nemáte. Záleží tedy, zda je ve Vašem lékařském posudku uvedeno, že důvodem dlouhodobé ztráty Vaší zdravotní způsobilosti byl pracovní úraz nebo nemoc z povolání.

S pozdravem,