Pracovněprávní nároky: Nárok na odstupné při nemoci z povolání

Nemoc z povolání

Dobry den.Od 1.2.2015 do 30.8.2015 jsem mela prac.sml.na dobu urcitou.23.4.2015 jsem zacala marodit do 31.10.2015.Mam uznanou nemoc z povol.(synr.karp.tunelu).Chtela bych se zeptat,nalezi me vubec nejake odstupne?Nikde jsem to v zakoniku prace nenasla.Dekuji moc za odpoved.Reruchova.

Dobrý den,

odstupné náleží v souladu s § 67 zákoníku práce zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) (tzv. organizační změny), anebo z důvodů uvedených v § 52 písm. d) (nemožnost zaměstnance dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, nemoc z povolání nebo ohrožení touto nemocí). Odstupné náleží také zaměstnanci, který rozváže pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem z výše uvedených důvodů.

Váš pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou, takže ke dni 30. 8. 2016 skončil uplynutím sjednané doby. Odstupné ve smyslu ustanovení § 67 zákoníku práce Vám tedy nenáleží.

Jestliže Vám však byla uznána nemoc z povolání, dle § 271p zákoníku práce Vám náleží náhrada za ztrátu na výdělku, a to do doby, kdy měl Váš pracovní poměr skončit. Ve Vašem případě Vám tedy zaměstnavatel měl vyplatit náhradu za ztrátu na výdělku za dobu od 23. 4. 2015 do 30. 8. 2015, kdy Váš pracovní poměr skončil. Dále Vám také náleží náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění ve smyslu § 271c zákoníku práce.