Pracovněprávní nároky: Nárok na odstupné při výpovědi dohodou

Nárok na odstupné

dobrý den,rád bych se zeptal,jsem u firmy zaměstnán jako řidič-skladník 9let z 99% jako řidič ,po dobu marodění,prodala firma nákladní auto a já mám od doktorky dočasně omezeno zvedání břemen nad 15kg.Mám v tomto případě nárok na odstupné?Firma mi dala výpověď dohodou podle §49 bez nároku na odstupné.Děkuji za odpověď Kovařík

Dobrý den,

skončení pracovního poměru dohodou je dvoustranný právní akt, s kterým musí souhlasit obě zainteresované strany. Výpověď je jednáním jednostranným a zaměstnavatel ji může dát pouze ze zákonem stanovených důvodů. V případě, že souhlasíte s dohodou o rozvázání prac. poměru, nepřihlíží se k ujednáním, které zákoník práce poskytuje zaměstnanci, tzn. nelze se ani vzdát či jakkoliv jinak omezit právo na odstupné. Odstupné Vám ovšem náleží pouze v případě, že jste si zranění přivodil v práci (tzv. pracovní úraz) a zaměstnavatel se nevyvinil (tj. nedoložil, že zranění vzniklo Vaším porušením předpisů, popř. opilostí).