Pracovněprávní nároky: Nárok na odstupné u smlouvy na dobu neurčitou

Nárok na odstupné

Dobry den u firmi delam 3 roky smlouvu mam na dobu neurcitou.mam nemocne srdce a me zamestnani je svarec dostal jsem duchod 2 stupne a zamestnavatel nema pro me praci na 4 hodiny mam vtomto pripade narok na odstupne a kolik mesicnich platu dekuji za odpoved

Dobrý den,

Nárok na odstupné byste měl pouze v případě, že by Váš zdravotní stav, pro který nemůžete svou dosavadní práci vykonávat, byl způsoben v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Z Vašeho dotazu však nic takového nevyplývá, proto zde nárok na odstupné pravděpodobně dán není.

Jestliže však na základě lékařského posudku, který Vám vydá podnikový lékař, nebudete pro svůj zdravotní stav způsobilý danou práci nadále vykonávat a zaměstnavatel Vám zároveň do 15 dnů od předložení tohoto posudku neumožní výkon jiné vhodné práce, je to důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 zákoníku práce.

V případě, že dojde k okamžitému zrušení pracovního poměru z Vaší strany jakožto zaměstnance, bude Vám náležet od zaměstnavatele náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného měsíčního výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby, tedy dvou měsíců.