Pracovněprávní nároky: Nárok na odstupné ze zdravotních důvodů

Nárok na odstupné

Dobrý den, Dne 13.12.2016 jsem byl uznám práceneschopným. Asi po půl roce mi byla provedena operace kyčelního kloubu (TEP). Po rehabilitaci a doléčení mi byl přiznám invalidní důchod III.stupně od 8. února 2018. Nemocenská mi byla ukončena ke dni 27.února 2018. Po návratu k zaměstnavateli jsem přinesl doklad od lékařky (závodní) přičemž mi bylo sděleno že momentálně mne podle posudku lékařky nemůžou zaměstnat, ale že mi zaměstnavatel zavolá. Již od 12.března se nic neděje a mne by zajímalo jakou mzdu mi zaměstnavatel musí dát. Nejdříve mi prý bude zaplacena zbývající část dovolené a dále mi dávají neplacený volno. V současné době mi bylo řečeno že mám počkat, dokud mi nezavolají nebo jinak neoznámí zda a kdy mám nastoupit do zaměstnání, nebo bude se mnou rozvázán pracovní poměr. Upozorňuji na skutečnost že mám sjednanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Dále bych rád věděl, pokud mne propustí ze zdravotních důvodů, jestli za této situace, kdy mi zatím nenabídli ani jinou práci kterou bych mohl podle lékařského posudku vykonávat, jestli budu mít nárok na odstupné a za kolik měsíců. U zaměstnavatele jsem zaměstnám od května 2012. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem

Dobrý den,

Výpověď ze strany zaměstnavatele můžete dostat pouze ze zákonem stanovených důvodů, mezi něž patří i situaci, kdy zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost. Odstupné Vám však v tomto případě výpovědního důvodu nenáleží. Odstupné by Vám náleželo pouze v případě výpovědi pro zákaz dle lékařského posudku dále vykonávat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, což není Vaše situace.

Za dobu pracovní neschopnosti Vám však v době 3 do 14 kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši 60% průměrného výdělku za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny.

Dále v případě, že zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci, je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci. Nepřevedl-li Vás zaměstnavatel na jinou práci, ať už z jakéhokoli důvodu, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele, za kterou Vám po dobu jejího trvání přísluší náhrada mzdy nebo ve výši průměrného výdělku.