Pracovněprávní nároky: Nárok na placené volno při ošetřování dítěte

Placené volno

Dobrý den, naše zaměstnankyně byla na Slovensku, kde v neděli byl ošetřen z důvodu bolesti její syn. V pondělí nestihla nastoupit do zaměstnání a tvrdí, že má nárok na volno (placené X neplacené) ? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. má zaměstnanec právo na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den.

Byl-li doprovod nezbytný (tj. zaměstnankyně byla se synem sama, otec nemohl) a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela (ust. nařízení v bodu 8 písm. a) odst. 1).