Pracovněprávní nároky: Nárok na placenou dovolenou při práci v Německu

dovolená

Dobrý den, dnes mi bylo řečeno že nemám nárok na placenou dovolenou. Pracuji v německu jako pokojská, ne přímo pod hotelem. Jsem zaměstnána u paní co má agenturu a dodává lidi na hotely. Pracuji 4 hodiny denně, tak že týdně 20 hodin. Mám tedy nárok na placenou dovolenou? A co je pravda na tom že nemůže dávat a proplácet každý měsíc prémie, ale pouze 1 za tři měsíce? Moc děkuji

Dobrý den,

ve vašem případě je otázka, zda pracujete podle německého, nebo českého práva (tzn. agentura, přes kterou jste zaměstnána, pracuje podle toho kterého práva). V případě, že jste zaměstnána podle českého práva, máte samozřejmě právo na dovolenou i její proplacení (v případě, že se nejedná o mimořádné neplacené volno). Délka dovolené závisí na odpracovaných dnech. V případě bonusů je otázkou, jak jsou tyto sepsány ve smlouvě, popř. v interním nařízení zaměstnavatele, neboť se může jednat o nárokovou i nenárokovou složku mzdy. V případě nárokové musí být tato vyplácena bez ohledu na rozhodnutí zaměstnavatele v termínu, jaký byl sjednán. V případě nenárokové části mzdy je na uvážení zaměstnavatele, zda tuto na základě splnění daných předpokladů vyplatí (v případě, že nevyplatí, musí toto zdůvodnit).