Stát: Nárok na podporu při evidenci na ÚP

Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, byla jsem v uplynulých dvou letech zaměstnána celý rok ( rok 2016). V lednu 2017 jsem byla týden zaměstnána a pak jsem pracovní poměr ukončila ve zkušební lhůtě. Poté jsem byla do konce dubna 2017 vedena na úřadu práce. Nyní jsem v pracovním poměru, ale chci skončit ve zkušební lhůtě, a jít na úřad práce. Chci se tedy zeptat, jestli budu mít nárok na podporu a jak dlouho bych ji mohla dostávat. Děkuji

Dobrý den,

Obecně má nárok na podporu v nezaměstnanosti uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců, požádal krajskou pobočku Úřadu práce ČR, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu. Pokud jste ovšem již podporu obdržela od ledna do dubna 2017 a od té doby jste neodpracovala alespoň 6 měsíců, máte nárok na vyplacení podpory pouze po dobu zbytku podpůrči doby (tedy podpůrčí doba – období, za které jste obdržela podporu v lednu až dubnu). Délka podpůrčí doby potom závisí na Vašem věku, kdy do 50 let činí 5 měsíců, do 55 let 8 měsíců a nad 55 let až 11 měsíců. Jelikož ovšem ukončíte zaměstnání dobrovolně, bude Vám podpora náležet pouze v základní výši 45 % průměrného výdělku.

S pozdravem, Vašenároky.cz

Zpět do Stát