Pracovněprávní nároky: Nárok na přílatek za svátky

Státní svátek

Dobrý den,dcera pracuje u soukromníka dl.,kr.týden.Má fixní plat,ale ve smlouvě hodinovou mzdu.Majitel jim hodiny rozepisuje tak,že mají 7,5hod. směny,když jim hodiny chybí,tak jim vezme třeba dovolenou nebo si to musí naddělat.Už tak přichází o noční příplatky a chtěla bych se zeptat,zda má nárok na příplatek za svátky,když byla v práci.Ptala se majitele a ten se jí vysmál.Děkuji

Dobrý den,

za práci ve svátek náleží příplatky ve výši průměrného denního výdělku, nebo náhradní volno. Stejně tak není možné vyhýbat se příplatkům za noční práci tím, že se směny rozepíší na denní dobu a krátit dovolenou o dobu neodpracovanou z důvodu překážek v práci (pokud se nejedná o dlouhodobé překážky). Samotná skutečnost, že Vaše dcera dostává fixní mzdu a ve smlouvě má sjednanou mzdu hodinovou, problematická být nemusí, pokud je mzda Vaší dcery stanovena s přihlédnutím k přesčasům, má nárok na mzdu za stanovenou pracovní dobu a za přesčasy náleží další mzda pouze v případě, že tyto přesáhnou výši dohodnutou nebo zákonem stanovenou.

S pozdravem, Vašenároky.cz