Pracovněprávní nároky: Nárok na proplacení celé dovolené

Dovolená

Dobrý den, prosím o radu jestli má nárok odvolaný ředitel z funkce, který od roku 2013-2015 ve výši 39 dnů si nevybíral dovolenou(tudíž se mu furt převáděla do dalších let a zaměstnavatel mu ji nenařídil vybrat). V roce 2015 dlouhodobě onemocněl a marodil dva roky(dovolená byla krácena). V roce 2017 se chce vrátit do práce, ale jeho zdravotní stav mu neumožní vykonávat zadanou práci a bude muset skončit ze zdravotních důvodů a já nevím, zda-li má nárok na proplacení celé dovolené za roky 2013-2015, kdy mu vznikl nárok na dovolenou,nebo si ji má vybrat a pak ukončit pracovní poměr. Děkuji za odpověď V.

Dobrý den,

Nárok na dovolenou náleží zaměstnanci v poměrné části k odpracovaným dnům. V případě, že zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat, převádí se mu tato do dalšího zúčtovacího období. V případě skončení pracovního poměru je pak na dohodě zaměstnance a zaměstnavatele, jak zbylou dovolenou upraví. Je možné, aby ji zaměstnanec před skončením pracovního poměru vyčerpal, nebo ji po dohodě může převést k novému zaměstnavateli, a nebo mu bude proplacena.

S pozdravem, Vaše nároky