Pracovněprávní nároky: Nárok na proplacení práce během státního svátku

Státní svátek

Dobrý den, Mám dotaz. Mám fixní plat a pracuji v nepřetržitém provozu, tudíž i ve svátek. Zaměstnavatel mi tvrdí, že nemám nárok na proplacení svátku, ani na náhradní volno. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle zákoníku práce se zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, plat nekrátí. Pokud zaměstnanec pracoval ve svátek, tak mu zaměstnavatel poskytne náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, a to nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání tohoto volna se plat nekrátí. Zaměstnanec se ovšem může se zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí příplatku ve výši průměrného hodinového výdělku za hodinu práce ve svátek místo náhradního volna.

S pozdravem

Vaše naroky.cz